Agroturystyką nazywamy turystykę obejmująca różnego rodzaju usługi terenów wiejskich – zakwaterowanie, wyżywienie czy aktywności, jak chociażby jazda konna. Polega na zaangażowaniu gości w codzienne zajęcia w gospodarstwie, uczestnictwo w obrzędach ludowych oraz przygotowywaniu regionalnych potraw. Agroturystyka cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem – zarówno ze strony osób pragnących spędzić swój urlop w ciszy i z dala od typowych atrakcji turystycznych, jak i osób rozważających rozpoczęcie tego typu działalności. Według wielu bowiem agroturystyka to dobry pomysł na dodatkowe, a czasem nawet podstawowe źródło dochodów. Jednak czy zakup gospodarstwa agroturystycznego to rzeczywiście dobra inwestycja?
Czy warto zainwestować w gospodarstwo agroturystyczne?
Co roku na wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych decyduje się coraz więcej osób. Ponadto wiele wskazuje na to, że w nadchodzących latach zainteresowanie agroturystyką będzie rosło dalej. Agroturystyka w Polsce rozwija się bowiem w szybkim tempie. Coraz więcej osób pragnie spędzić swój urlop w miejscach z dala od miejskiego zgiełku czy turystycznych atrakcji, obcując z naturą. Co więcej, posiłki dla gości w takich gospodarstwach przygotowywane są z lokalnych produktów. Wiejskie jaja, warzywa z ogródka czy regionalne wędliny to rarytasy dla osób na co dzień mieszkających w wielkich miastach.
Coraz większa popularność gospodarstw agroturystycznych sprawia, iż kupno działki siedliskowej z przeznaczeniem na takie gospodarstwo może być świetnym pomysłem na inwestycję. Należy pamiętać, że jednocześnie rośnie liczba zakładających agroturystyki, co oznacza coraz większą konkurencję. Warto zatem wyróżnić swoją ofertę, by przyciągnąć większą ilość gości. Niebagatelne znaczenie będzie miał wybór działki, standard pokoi i różnorodność dostępnych na terenie gospodarstwa atrakcji, takich jak jazda konna, kajaki czy strefa spa. Posiadanie takiego obiektu to dużo zalet dla właściciela. Nie tylko będzie bowiem źródłem dochodów, ale stać się może też miejscem jego odpoczynku. Praca w tak sprzyjających okolicznościach przyrody i z dala od miejskiego zgiełku okazać się może przyjemnością i odskocznią od ciągłego pędu. Czyste powietrze, spokój i zdrowsza żywność to nie tylko zatem korzyści dla gości, ale i dla właścicieli.
Czy tylko rolnik może prowadzić agroturystykę?
Rolnicy pragnący poprowadzić dodatkowo agroturystykę nie muszą rejestrować odrębnej działalności. Powinni jedynie zgłosić obiekt noclegowy do urzędu gminy i spełnić wszystkie warunki techniczne, przeciwpożarowe oraz sanitarne. Ponadto rolnik ma prawo świadczyć tego typu usługi na bardzo preferencyjnych zasadach, bowiem jeśli wynajmuje maksymalnie 5 pokoi, to nie musi od tego płacić podatku dochodowego. Istnieje również wysoki limit dochodów z dodatkowych usług agroturystycznych, który pozwala pozostać na rolnym ubezpieczeniu społecznym.
Natomiast w przypadku osoby niebędącej rolnikiem koszty mogą się już znacznie różnić. Wymaga to bowiem zarejestrowania działalności gospodarczej, co wiąże się z pewnymi obciążeniami finansowymi, takimi jak składki ZUS i podatek dochodowy. Oczywiście pomimo tych kosztów agroturystyka wciąż okazać się może opłacalnym biznesem. Dobrze skalkulowana inwestycja będzie rentowna nawet przy braku rolniczych preferencji.