Wybierając wakacje na wsi kierujemy się potrzebą kontaktu z naturą i efektywnego wypoczynku. Do dyspozycji mamy mnóstwo ofert reklamujących gospodarstwa agroturystyczne we wszystkich regionach kraju, ale jak wybrać te najlepsze?
Przeprowadźmy dokładny wywiad
Przewodniki i foldery prezentujące propozycje spędzenia czasu na wsi, często ograniczają się tylko do ogólnych informacji na temat wybranych gospodarstw. Jeśli zależy nam na dobrym wypoczynku, na własną rękę zbadajmy środowisko, w jakim zamierzamy spędzić urlop. Możemy poprosić znajomych, by polecili nam już sprawdzone miejsca, znaleźć opinie na forach internetowych bądź u samego źródła. Najlepiej, jeśli skontaktujemy się z konkretnym gospodarstwem i ustalimy warunki pobytu przed przyjazdem.
Do kogo skierowana jest oferta
Najpierw musimy upewnić się, do jakiej grupy turystów skierowana jest propozycja konkretnego gospodarstwa. Przeważnie usługi agroturystyczne skupione są na turystach indywidualnych lub rodzinach. Zdarza się jednak, że część rolników organizuje pobyt większym grupom zorganizowanym. Jeśli nie mamy ochoty na towarzystwo wycieczek, wybierzmy po prostu te miejsca, które dysponują niewielką liczbą pokoi.
Lokalizacja gospodarstwa
Agroturystyka ma na celu przede wszystkim bliski kontakt z naturą. Wyjeżdżając na wieś, wyobrażamy sobie raczej pobyt w samotni, w sąsiedztwie lasu i sadów. Bywa jednak, że oferujące swoje usługi domostwa znajdują się w środku wsi, przy drodze przelotowej i pod ostrzałem wścibskich mieszkańców wioski. Nie tego się przecież spodziewamy, szczególnie kiedy wyjeżdżamy z małymi dziećmi, których bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Najlepsze warunki do uprawiania turystyki wiejskiej znajdują się na terenach o zabudowie otwartej, z dala od innych gospodarstw. Oczywiste, że otwarta przestrzeń stwarza większe poczucie swobody. Poza tym otoczenie każdego obiektu powinno być bezpieczne, funkcjonalne i estetyczne. Warto więc upewnić się wcześniej, jak wybrane gospodarstwo jest położone.
Atrakcje dodatkowe
Aktywny wypoczynek na wsi nie polega jedynie na spacerach po pobliskim lesie. Wielu gospodarzy na czas przyjmowania gości organizuje im specjalne zajęcia, typowe dla życia wiejskiego. Dowiedzmy się, jakie atrakcje mają w zanadrzu gospodarze, na co konkretnie możemy liczyć, tak by spędzony czas był dla nas źródłem rozrywki i niezapomnianych przeżyć. Zdecydowana większość potencjalnych nabywców usług agroturystycznych oczekuje szerokiego pakietu propozycji aktywnego wypoczynku w obrębie danej wsi, gminy czy regionu. Z pewnością turystów zainteresują rozrywki dla dzieci z urządzeniami do zabawy, możliwości kontaktu ze zwierzętami, jazdy na kucykach, powodzeniem cieszą stadniny koni zapewniające możliwość nauki jazdy konnej, kursy wyplatania koszy, poznawanie lokalnej gwary, wędkowanie, poznawanie kultury ludowej i rzemiosła czy wizyty w regionalnych muzeach.
Owoce dziedzictwa kulinarnego
Tradycyjne i regionalne potrawy to jeden z największych wabików przyciągających mieszczuchów do agroturystyki. Wszystko to ma jednak swoją cenę, więc zanim podejmiemy decyzję upewnijmy się, że rolnicy rzeczywiści serwują dania wywodzące się z dziedzictwa kulinarnego regionu, skąd biorą produkty do przygotowania potraw i jaka jest ich jakość. Nie bez znaczenia jest też, w jaki sposób posiłki są przyrządzane i jak podawane. Dobre gospodarstwa zapewniają swoim gościom możliwość wzięcia udziału w przygotowywaniu dań, pieczeniu wiejskiego chleba, robienia masła czy pieczenia ciast.
Dobre praktyki agroturystyczne
W wyborze odpowiedniego miejsca na wiejski urlop pomocna może okazać się Kategoryzacja Wiejskiej Bazy Noclegowej. Znajdziemy tutaj wykaz gospodarstw, które prowadzą dobre praktyki agroturystyczne.