Choć potocznie siedliskiem nazywamy dom, w świetle prawa ma ono swoją dokładną i dość wąską definicję. Siedlisko to zespół zabudowań, które powstały w celu prowadzenia działalności rolniczej lub prac z nią związanych. W jego skład wchodzi zwykle dom mieszkalny i nieruchomości o charakterze gospodarczym takie jak stodoła, obora czy stajnia. Ze względu na swoje przeznaczenie parcela siedliskowa posiada najczęściej zabudowę zagrodową i jest częścią gruntu rolnego.
Czym jest działka siedliskowa?
Grunty siedliskowe pozwalają rolnikom na stawianie budynków gospodarczych bez konieczności zdobywania pozwolenia na budowę. Do tego typu ziemi utrudniony dostęp mają osoby, które nie prowadzą działalności rolniczej. Działki siedliskowe w ewidencji gruntów są oznaczane jako Br, czyli grunty rolne zabudowane. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przypisany jest im symbol RM. Oznacza on tereny zabudowy zagrodowej.
Co ważne, działkę siedliskową o powierzchni do 1 hektara może kupić każdy. Problemy pojawiają się na etapie zabudowy. Stawiać budynki na takich terenach mogą tylko rolnicy. Ta grupa zawodowa nie będzie mieć też problemów z przekształceniem działki rolnej w siedlisko. Osoby zarejestrowane w KRUS mogą na działce siedliskowej postawić dom mieszkalny, o ile pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli dokumentu takiego nie ma, należy się ubiegać o decyzję o warunkach zabudowy.
Miejsce tylko dla rolnika?
Osoby prowadzące działalność rolniczą bez pozwolenia na budowę mogą na działce siedliskowej postawić zabudowę gospodarczą. Należą do niej między innymi suszarnie, silosy czy zbiorniki na nawóz. Obiekty zagrodowe związane z produkcją rolną nie mogą obejmować więcej niż 35 metrów kwadratowych.
Jak wspominaliśmy, zabudowanie siedliska o powierzchni do 1 hektara przez osobę nie będącą rolnikiem może być trudne. Wielu inwestorów omija ten przepis, kupując parcele z budynkami i zmieniając ich przeznaczenie. Przy odrobinie szczęścia można też nabyć od rolnika grunt wraz z pozwoleniem na postawienie budynku mieszkalnego. W takim wypadku droga do własnego domu jest przed nami otwarta.