W ostatnich latach w Polsce coraz silniejszy jest trend wyprowadzania się z miast na przedmieścia lub nawet na wieś. Za intensyfikacją tego procesu stoi kilka powodów, w tym bogacenie się społeczeństwa, poprawa i rozbudowa sieci dróg, jak też doświadczenia z czasów lockdownów. Jeżeli jesteś jedną z osób rozważających przeprowadzkę na wieś, przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jakie są tego plus i minusy.
Przeprowadzane dotychczas badania pokazują, iż sporo osób, które wyprowadziły się z miasta na wieś, po czasie zaczyna żałować swojej decyzji. Dzieje się tak w sytuacjach, gdy przeprowadzka była impulsywna, kierowana raczej emocjami, niż spokojną oceną sytuacji. Szczególnie pandemia i lockdowny sprzyjały takim relokacjom. Jednak w rzeczywistości sielankowy obraz życia na wsi w wielu przypadkach zderzał się z szarą rzeczywistością i okazywało się, iż jednak dużo wygodniej było w mieście. Poniżej analizujemy główna wady i zalety mieszkania na wsi.
Życie na wsi – zalety
Wieś może zaoferować dużo więcej spokoju niż miasto. Nie jest to jednak regułą, o czym napiszemy w drugiej sekcji, dotyczącej wad. Tutaj jednak skupimy się na scenariuszu, iż trafiasz do w miarę spokojnej lokalizacji. Możesz liczyć na to, że będzie ciszej, powietrze będzie dużo czystsze, a nocą na niebie zamiast łuny miasta zobaczysz mnóstwo gwiazd.
Wieś daje też dostęp do rozległych terenów pod spacery, bieganie czy rowerowe wyprawy. W mieście jest się ograniczonym do parków, na wsi ma się do dyspozycji wszystkie okoliczne drogi i lasy. Co ważne też, więcej przestrzeni nie dotyczy tylko terenów dookoła. Na wsi ziemia jest tańsza, więc będziesz miał też dużo większą działkę dookoła domu. Obecnie w miastach coraz częściej standardem stają się działki o powierzchni poniżej 10 arów. Na wsi zaś bez problemu możesz mieć dookoła domu nawet trzydziestoarowy ogród.
Wieś to także mała społeczność, w której każdy zna każdego. Może to być dużą zaletą, szczególnie, jeśli społeczność ta składa się z ludzi zaangażowanych w lokalne sprawy.
Życie na wsi – wady
Największą wadą życia na wsi jest konieczność dojeżdżania. Jeśli nie masz pracy wykonywanej zdalnie, musisz się liczyć z tym, że codziennie będziesz pokonywać długą trasę do pracy. Dodatkowo jeżeli masz dzieci, musisz je zawieźć do szkoły lub przedszkola. Problem ten można częściowo rozwiązać, na miejsce osiedlenia wybierając dobrze zorganizowaną, zamożną wieś, w której istnieje zaplecze edukacyjne. Istotne jest jeszcze to, iż dostępność transportu publicznego na wsiach jest ograniczona, więc do przemieszczania się jest konieczny prywatny samochód. Jeśli masz dzieci, będziesz robić za ich szofera, ponieważ samodzielnie nigdzie się nie dostaną.
Wieś daje ci również dużo bardziej ograniczony dostęp do handlu i usług. O ile mały sklep spożywczy pewnie znajdzie się w okolicy, o tyle nie masz co liczyć na dyskont z prawdziwego zdarzenia. Oznacza to, że za każde zakupy zapłacisz więcej, a do tego będziesz miał dużo skromniejszy wybór produktów. Jedyne rozwiązanie, to robienie dużych zakupów w mieście raz na jakiś czas.
W sekcji o zaletach życia na wsi wspominaliśmy już, że cisza i spokój to nie zawsze cechy takich miejsc. Wieś to dla wielu ludzi nie tylko miejsce życia, ale też pracy. Mamy tu na myśli np. rolników, którzy uprawiają okoliczne pola, oraz wszystkich gospodarzy, którzy codziennie wykonują różne prace w obejściu domów. Spora część tego wykonywana jest maszynami, które są po prostu głośne. Z tego względu może się okazać, że na wsi będziesz miał głośniej niż w mieście. Znane są przypadki osiedli budowanych na obrzeżach miast, których nowi lokatorzy narzekają na to, że pod ich oknami znajdują się uprawne pola i rolnicze maszyny pracują nawet w nocy.