Jak przepisać działkę na dziecko?

Umowa darowizny, umowa dożywocia i spisanie testamentu – to trzy możliwe sposoby przepisania ziemi na dziecko. Wiele osób zastanawia się, która z tych możliwości będzie tą najkorzystniejszą. Przeczytaj, na czym polega każda z nich, czym się między sobą różnią oraz z jakimi kosztami mogą się wiązać.

Umowa darowizny – najbardziej popularna

Przepisanie działki na dziecko odbywa się najczęściej poprzez umowę darowizny. Taka umowa sprawdza się, gdy zależy nam, aby potomek jak najszybciej stał się właścicielem danej nieruchomości i mógł nią rozporządzać. Przepisanie ziemi na dziecko w formie darowizny wymaga sporządzenia aktu notarialnego, co wiąże się z pewnymi kosztami, tj. taksą notarialną wraz z podatkiem VAT od wynagrodzenia notariusza i opłatą sądową za wpis do księgi wieczystej.

W niektórych przypadkach do kosztów dochodzi jeszcze koszt podatku od spadków i darowizn. Ostateczna wysokość podatku od darowizny zależy od wartości darowanej nieruchomości i praw majątkowych ustalanej na dzień nabycia oraz od stopnia pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą i obdarowanym – im stopień pokrewieństwa jest bliższy, tym wysokość podatku będzie niższa.

Aby do przekazania darowizny doszło, należy przedstawić notariuszowi następujące dokumenty: dane stron, akt własności, wypis z rejestru gruntów i wypis z planu zagospodarowania przestrzennego. Ponadto darowizna wymaga stawienia się i zgody obu zainteresowanych stron.

Umowa dożywocia – na czym polega?

Drugim sposobem na przekazanie ziemi dziecku jest umowa dożywocia. Warto jednak ten krok dobrze przemyśleć, ponieważ takiej umowy nie można cofnąć. Poprzez podpisanie umowy dożywocia rodzice zapewniają sobie dożywotnią opiekę ze strony dziecka w zamian za przekazanie mu ziemi.

Zgodnie z artykułem 908 Kodeksu Cywilnego, umowa dożywocia wiąże się z określonymi obowiązkami dla obdarowanego. Chodzi tu w szczególności o obowiązek zapewnienia opieki jednemu lub obojgu rodziców. Obdarowany zobowiązuje się przyjąć zbywcę jako członka rodziny i zapewniać mu dach nad głową, wyżywienie, odzież, światło i opał. Dziecko powinno też zapewnić odpowiednią pomoc i opiekę w przypadku choroby oraz zorganizować pogrzeb zgodny z miejscowymi zwyczajami i pokryć całość związanych z nim kosztów. Co ważne, nabywca staje się właścicielem nieruchomości już w momencie podpisania umowy dożywocia, a nie po śmierci rodziców.

Umowa dożywocia również jest płatna. Należy opłacić taksę notarialną, podatek od czynności cywilno-prawnej (PCC) w wysokości 2% wartości nieruchomości oraz opłatę sądową za wpis w księdze wieczystej. Podobnie jak w przypadku darowizny, na umowę dożywocia również muszą wyrazić zgodę obie strony.

Przepisanie w testamencie

Przepisanie działki może odbyć się także poprzez testament, a potomek staje się właścicielem ziemi po śmierci spadkodawców. Testament pozwala na rozporządzenie majątkiem, w sposób inny niż wynika to z ustawowego dziedziczenia. Można go spisać własnoręcznie lub u notariusza. W pierwszym przypadku ostatnia wola powinna być spisana pismem odręcznym, zawierać własnoręczny podpis i datę. Testament można spisać w obecności notariusza, który zdeponuje dokument do śmierci spadkobiercy. Usługa ta jest płatna, ale warto skorzystać z pomocy notariusza, jeśli chcemy mieć pewność, że testament nie zostanie podważony.

Może Ci się także spodobać

Prawo pierwokupu działki rolnej – czym jest?

Czy na działce leśnej można zbudować dom?

Czym jest działka siedliskowa?

Na czym polega odrolnienie działki?

Dodaj komentarz