Na czym polega odrolnienie działki?

Odrolnienie działki to nic innego jak zmiana jej statusu z rolniczego na inny, najczęściej budowlany. Jeśli ktoś planuje budowę domu na takim gruncie, musi najpierw przejść przez cały proces odrolnienia. Choć może to być czasochłonne i wymagać sporo papierkowej roboty, jest to niezbędne wtedy, kiedy na działce ma pojawić się budynek.

Co to jest odrolnienie działki?

Odrolnienie działki to nic innego jak zmiana jej przeznaczenia z rolnego na budowlane. Oznacza to, że grunt, który był wcześniej przeznaczony do uprawy roli, staje się miejscem, gdzie można wybudować dom.  W przypadku, gdy działka znajduje się poza granicami miasta, procedura odrolnienia jest możliwa tylko wtedy, gdy grunt ma klasę IV, V, VI lub jeśli wcześniej został przeznaczony na inne cele w planach, które wygasły przed 2003 rokiem.

Jak przebiega odrolnienie działki?

Odrolnienie dotyczy głównie gruntów klas I, II i III (a i b), które mają pochodzenie organiczne lub mineralne. W tych przypadkach starosta ma decydujące zdanie. Jeśli jednak masz działkę klasy IV (a i b), V lub VI, która powstała z gleb pochodzenia organicznego, starosta nie może odmówić odrolnienia. Warto też wiedzieć, że grunty mineralne o niższej klasie nie wymagają tego procesu, dzięki czemu cała procedura jest znacznie uproszczona.

Jeśli dla danej działki obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, należy złożyć w urzędzie gminy wniosek o wprowadzenie zmian w planie.

Jeśli dla danego gruntu nie ma MPZP, proces odrolnienia działki zaczyna się od uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Ten dokument określa, co dokładnie możesz wybudować na danej działce.

Gdy już masz warunki zabudowy, trzeba złożyć wniosek o wyłączenie działki z produkcji rolnej — składa się go w starostwie powiatowym.

Jakie dokumenty potrzebne do odrolnienia działki?

Żeby odrolnić działkę, potrzebujesz kilku niezbędnych dokumentów. Jeśli dla działki obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, potrzebny będzie wypis i wyrys z MPZP. Jeśli takiego planu nie ma, potrzebujesz wspomnianej wcześniej decyzji o warunkach zabudowy.

Kolejnym dokumentem jest wypis z rejestru gruntów, który potwierdza, że działka ma status rolny. Potrzebujesz również aktu notarialnego lub innego dokumentu, który potwierdza, że jesteś właścicielem gruntu.

Nie możesz zapomnieć o planie zagospodarowania działki, który pokaże, jak zamierzasz ją wykorzystać. Do tego dołączasz zestawienie powierzchni przeznaczonej do wyłączenia z produkcji rolnej. Na końcu potrzebne jest oświadczenie o wartości gruntu lub jego wycena, która określi, ile Twoja działka jest warta.

Jak wyglądają koszty odrolnienia działki?

Decyzja o odrolnieniu określa także koszty związane z wyłączeniem działki z produkcji rolnej. Działki do 500 m², które mają być przeznaczone na budowę domu jednorodzinnego, są odrolniane bezpłatnie. W przypadku, gdy działka jest większa niż 500 m², opłaty są naliczane tylko od nadwyżki powierzchni. Niekiedy może się również zdarzyć, że decyzja zawiera obowiązek zdjęcia i odpowiedniego wykorzystania próchniczej warstwy gleby.

Może Ci się także spodobać

Czym jest działka siedliskowa?

Na czym polega odlesienie działki?

Widok z lotu ptaka na niewielką wieś w Polsce - domy ustawione wzdłuż głównej drogi

7 rzeczy, które mogą cię negatywnie zaskoczyć po przeprowadzce na wieś

Dom jednorodzinny otoczony żywopłotem z tui

Przeprowadzka z dziećmi poza miasto – jak to pogodzić?

Dodaj komentarz